Понеділок, 22.10.2018, 08:48
Кузьминецька загальноосвітня школа І - ІІ ступенів 
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу


Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
До річниці Тараса Шевченка

      

z
Міні-чат


Перші підручники на Україні 

 

  • Перший друкований буквар , виданий українським автором , мав назву , «Наука до читання й розуміння слов’янського письма»/Files/images/bibliot_2010/кн4.jpg і побачив світ у      Вільні в 1569 році стараннями Лаврентія Зизанія. До книжки було додано словник , який містив1061 слово.
  •  Першим букварем ,виданим в Україні, був «Буквар» надрукований 1574 року У Львові Іваном Федоровим. Книжка складалася з абетки, складів, зразків відмінювання і короткої читанки. Це був перший друкований підручник у східних слов’ян. До нас дійшов лише один примірник , який був знайдений в Римі в 1927 році. Він зберігається в Гарвардському університеті. Факсимільне видання було здійснено в Києві в 1964 та в1974 роки.
  • Найдавнішу в Україні граматику під назвою «Граматика доброглаголіваго елліно-словенського язика» видано Ставропігійською друкарнею Львівського братства у 1591році.
  • Першою відомою нам граматикою старої української мови є «Граматика словенская…» Рукопис датовано 1643 роком , видано фототипічним способом у перекладі сучасною українською мовою у 1970р.
  • Першу друковану граматику української народнорозмовної мови - «Граматику малоросійського наречія» - видав у 1818 році в Петербурзі О.Павловський.
  • Автором першої в Галличині граматики української мови був І. Могильницький – культурно -освітній і церковний діяч, який обстоював ідею самостійності української мови.
  • Першим підручником з іноземної мови була « Читанка» Івана Федорова, видана 1578 року, яка містила двомовний греко-слов’янський текст для читання й слугувала посібником для вивчення грецької мови. Єдиний примірник цього видання виявлено у Державній бібліотеці в м.Гота (Німеччина), а перша публікація про нього з’явилась в 1961році.

 

Цікаві факти про книги

 

        Історія /Files/images/bibliot_2010/кн3.jpgвиникнення книги бере свій початок з тих часів, коли створивши писемність, людство починає шукати способи матеріалізувати свої думки, передати наступним поколінням накопичені століттями знання та досвід.

           До винайдення Йоганом Гутенбергом (1400-1468) книгодрукування, книжки були рукописні, наприклад книга-сувій із текстом “Іліади” Гомера довжиною близько… 150 метрів.

          У бібліотеці індійського міста Адьяр зберігаються сотні книжок, що писалися на аркушах, виготовлених з пальмового листя. Сторінки таких книжок прикрашали золотом, дорогоцінним камінням.

           Серед старовинних монгольських і тібетських книг є справжні манускрипти, тексти яких писалися сумішшю золота, срібла, коралів, перлів, бірюзи, глазурі, перламутру, сталі та міді. Є тут також книжки з текстами, вишитими по шовку та сап’яну різнокольоровими нитками… без жодного вузлика.

        Ще одна унікальна книжка, сторінки якої зроблені із срібла, а букви “написані” золотом. На виготовлення такого ювелірного шедевру було витрачено більш ніж 50 кілограмів золота та близько 600 кілограмів срібла.

          В наші часи з’явилася “металева книга”. Виготовив її коваль Костов з болгарського міста Враца. Книга, 22 сторінки якої зроблені із… заліза, важить близько 4 кілограмів, хоча розміри її звичні – 18 на 22 сантиметри. Серед книжок зустрічаються справжні велетні. Так, одним з найтовщих романів, напевно, слід вважати “Кларису” – роман англійського письменника Семюела Річардсона. Він містить 984 870 слів, майже на 200 тисяч слів більше, ніж у Біблії. Роман побачив світ у середині XVIII століття. Але пальма першості у створенні подібного роману належить японському письменникові XIX століття. Автор працював над ним 40 років. Роман складається із 100 томів по тисячі сторінок у кожному, вага одного примірника 60 кілограмів. У романі налічується майже 32 мільйони слів.

         Не менш цікаве і “Диявольське Євангеліє”, яке зберігається у королівській бібліотеці в Стокгольмі. Його обкладинка зроблена з дубових дощок товщиною 4 сантиметри, а прикрашають книгу масивні защіпки з кованого заліза. На виготовлення пергаментних сторінок пішло понад 100 козячих шкір.

         З виданням “Історії Південної півкулі”, що було видруковано у США, можливо/Files/images/bibliot_2010/кн1.jpg знайомитися лише за допомогою… спеціального двигуна, адже важить вона 225 кілограмів, в розгорнутому вигляді її ширина дорівнює 2 метри 70 сантиметрів, а висота – 2 метри.

          А ось мода на так звані мініатюрні книжки виникла наприкінці XVIII століття, завдяки примхам Марії-Антуанетти, яка забажала носити улюблені книжки… в рукавичці. Однак ще задовго до цього робилися спроби виготовлення таких оригінальних видань. Прародителькою їх можна вважати старовинну рукописну мініатюрну книгу, яка зберігається в Єреванському книгосховищі Матенадаран. ЇЇ вага лише – 19 грамів.

        Найменша книжка видана у 1896 році в італійському місті Падуя, її розмір 16 мм х 11 мм, що дорівнює приблизно розміру нігтя на великому пальці руки. У цій книзі надрукований лист Галілео Галілея.

          Одна з найбільших бібліотек світу – Національна бібліотека конгресу США. Заснована вона у 1800 році. Її книжковий фонд налічує 40 мільйонів примірників.

          Найбільша бібліотека в Україні – Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського. Заснована вона у 1714 році. Найперший у світі буквар з’явився в Англії у 1491 році. Написаний він був латинською мовою. На стінах храму у Фівах висічений древній літопис. Стіни храму є своєрідною книгою, найбільшою у світі за своїми розмірами, оскільки кам’яні “сторінки” її сягають сорока метрів завширшки.


 kuzmyntsischool © 2018